Weryfikacja chińskiej firmy

Weryfikacja chińskiej firmy

Weryfikacja chińskiej firmy. Bezpieczny import z Chin – ryzyko vs. realne zyski.
Import z Chin wymaga wielu przygotowań, dobrze jest posiadać  przynajmniej podstawową wiedzę na temat kultury tego kraju, obowiązujących przepisów i charakteru samych Chińczyków. Odpowiednia wiedza pozwoli na uniknięcie błędów i zwiększy szansę na powodzenie biznesu.

Nikt nie zagwarantuje, że współpraca z Chinami będzie bezpieczna i dochodowa, po drodze czyha wiele zagrożeń, które mądry i przewidujący przedsiębiorca w porę zauważy i wyeliminuje.

Niewątpliwie bariera kulturowa i odległość nie ułatwiają prowadzenia interesów z Chinami, ale przy odpowiednim podejściu ryzyko niepowodzenia można zminimalizować.  Ludzie na całym świecie są tacy sami, nie brak oszustów i naciągaczy, łatwo trafić na nieuczciwego kontrahenta i dlatego warto poświęcić czas na jak najlepsze poznanie chińskiej mentalności i  praktyk stosowanych  w biznesie.

Od czego zacząć, jeśli chcesz zostać importerem chińskich wyrobów?

Import z Chin

Jaki produkt wybrać? – Pomysł na sprzedaż

Wybór asortymentu, którego import i sprzedaż w Polsce przyniesie realne zyski to  fundament przyszłej działalności.  Czym się kierować, aby dobrze wybrać i mieć szansę na dochodowy biznes?

  • Znajomość branży – wybierz produkty z dziedziny, która nie jest Ci obca. Dysponowanie wiedzą na temat danych wyrobów i ich zastosowania pomoże w sprecyzowaniu własnych oczekiwań i zamawiania dokładnie tego, co potrzebujesz.
  • Poszukaj luki na rynku – od dawna zauważalne jest nasycenie towarami, trudno znaleźć unikatowy produkt. Pomyśl jednak, może wpadniesz na innowacyjny pomysł i wypełnisz swoim artykułem rynkową niszę ? Czasem zwykła rozmowa ze znajomymi czy obserwowanie ludzi np. podczas zakupów  może zaowocować zidentyfikowaniem funkcjonalnego, a brakującego produktu.
  • Nie rezygnuj z jakości – produkty ” Made in China ” mają swoją renomę, ale to nie znaczy, że Twój towar ma być byle jaki. Powszechnie wiadomo, że chiński produkt jest tani i słaby, ale nie musisz trzymać się tej reguły – chiński producent dostosuje się do Twoich wymagań i otrzymasz wyrób zgodny ze swoimi oczekiwaniami. Kupując gotowe towary kieruj się ceną i nie wybieraj głównie najtańszej oferty, za ceną kryje się jakość, a na tej powinno Ci zależeć, jeśli masz w planach długofalowy biznes.  Zresztą Chińczycy mają coraz większą ofertę towarów luksusowych, świetnych jakościowo, które atrakcyjną ceną śmiało konkurują z zachodnimi markami.
  • Bądź na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w Chinach – wszelkie zmiany polityczne i gospodarcze, a nawet prognoza pogody mogą mieć wpływ na płynność Twojego biznesu – na ceny, termin realizacji zamówienia, bezpieczeństwo transportu.

Zysk zaplanowany a realny – czy możliwe są rozbieżności?

Przekonanie, że każdy interes z Chinami przynosi krociowe zyski już od dawna można między bajki włożyć, wiele zależy od sprowadzanego towaru i od wysokości cła.   Jak każdy biznes obarczony jest rosnącymi kosztami, a bez właściwego zaangażowania i prawidłowego postępowania może przynieść  brak zysków , a nawet straty.

Czynniki wpływające na zmniejszenie zakładanego zysku:

  • wszelkie obowiązkowe opłaty  np. cła, koszty transportu
  • niezbędne formalności – często trwają długo, co ma wpływ na zamrożenie gotówki i może być przyczyną utraty płynności finansowej firmy
  • wyśrubowane normy dla produktów, których wdrożenie generuje duże koszty dla importera i w rezultacie godzi w jego interesy. Złe oznakowanie produktu lub brak instrukcji może być przyczyną, że Urząd Celny nie dopuści danej partii towaru do obrotu
  • nieoczekiwane trudności – musisz zachować czujność, aby nie paść ofiarą nieuczciwego kontrahenta, co nie jest wcale takie rzadkie. Wpływ na realizację Twojego zamówienia ma również stabilność gospodarcza i polityczna w Państwie Środka  oraz terminowy, bezpieczny transport.

Weryfikacja chińskiej firmy

Mentalność chińskiego przedsiębiorcy – czy ma  znaczenie dla biznesu?

Niestety nie jest rzadkością, że chińska firma znika po wpłaceniu zaliczki albo posługuje się sfałszowanymi certyfikatami. Poza tym Chińczycy bardziej cenią sobie wzajemne relacje i zachowanie pewnych społecznych konwenansów niż przestrzeganie przepisów i dopełnianie niezbędnych formalności. Współpracy z chińskim przedsiębiorcą nie opieraj na jego słownych zapewnieniach, a na realnych działaniach i respektowaniu umowy.

W jaki sposób zwiększyć bezpieczeństwo importu z Chin?

Najprościej jest skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która kompleksowo zajmie się sprowadzeniem towaru
w Twoim imieniu. Zakres naszych  usług  Imchex – import z Chin jest imponujący, zdejmiemy  z Ciebie ciężar decydowania o najmniejszym szczególe współpracy z chińskim kontrahentem oraz zapewnimy  maksimum bezpieczeństwa.

Zobacz również:

Scroll to Top

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.