Transport kolejowy z Chin

Transport kolejowy z Chin – bezpieczna i prosta dostawa do Polski

Transport kolejowy z Chin. Transport towarów z Chin nie musi być trudny i skomplikowany, co widać po rosnącej  liczbie przedsiębiorców handlujących z Chińską Republiką Ludową. W jaki sposób rozpocząć sprowadzanie chińskich produktów?
 • W pierwszej kolejności zdecyduj jakim towarem chcesz handlować i znajdź producenta ( możesz skorzystać z popularnych serwisów np. Alibaba, AliExpress  albo nawiązać kontakty podczas targów handlowych – osobiście lub online.
 • Przed rozpoczęciem współpracy koniecznie sprawdź wiarygodność Twojego kontrahenta. Nasza firma profesjonalnie i kompleksowo pomoże w przeprowadzeniu transakcji  na każdym jej etapie. Ułatwiamy sprowadzenie towarów do Polski w bezpieczny i zgodny z prawem sposób. Nasi specjaliści zadbają o każdy aspekt przedsięwzięcia – począwszy  od podpisania umowy z chińskim dostawcą, aż po odprawę celną i dostawę towaru.
Transport z Chin
Transport kolejowy towarów z Chin  od kilku lat wypiera szybki, ale drogi transport lotniczy oraz stosunkowo  niedrogi, ale  czasochłonny transport drogą morską. Transport kolejowy odbywa się w dwóch wersjach:
 • transport pełnokontenerowy FCL
 • transport drobnicowy LCL.
Bez względu na wielkość zamówionego ładunku – cały kontener lub jego część – dostawa trwa kilkanaście dni, około 16 – 18, podczas, gdy droga morska zabiera 40 – 50 dni. Znacząca różnica, zwłaszcza, jeśli nie można pozwolić sobie na długi czas oczekiwania. Lista artykułów sprowadzanych z Chin jest nieskończenie długa – sprzęt elektroniczny i AGD, odzież , zabawki, drobne akcesoria dekoracyjne, praktycznie nie ma branży bez produktów  Made in China. Koleją przewozić można wszystkie artykuły – od najdrobniejszych, po większe gabarytowo np. sprzęt gospodarstwa domowego.

Przejazd kolejowy Chiny – Polska

W 2013 roku ogłoszono odrodzenie Jedwabnego Szlaku – tzw. Nowy Jedwabny Szlak.  Prowadzi on z Chin do Europy poprzez Bliski Wschód i byłe republiki radzieckie ( Kazachstan i Białoruś). Tempo rozwoju tej drogi transportu jest imponujące – od około 1800 pociągów rocznie w 2016 roku , do  8000 w roku 2019. Obecnie do polskich terminali trafiają dziennie 2-3  pociągi towarowe z Chin.  Ładunki z Chin przyjmowane są w Łodzi, Małaszewiczach i Pruszkowie. Wpływ na szybkość dostawy ma  lokalizacja fabryki w Chinach – większość znajduje się w środkowej i zachodniej części kraju. Chińskie terminale, z których wyjeżdżają pociągi do Polski to m.in. Xi’an, Wuhan ( tutaj znajdują się również magazyny przeładunkowe), Chengdu, Suzhou.

Zalety transportu kolejowego towarów z Chin

Z roku na rok rośnie ilość towarów importowanych z Chin drogą kolejową. Ceny takiej usługi stale maleją i obecnie są na bardzo atrakcyjnym poziomie. Ponad to należy wziąć pod uwagę, że chińscy producenci bardzo często spóźniają się, nie dotrzymują ustalonych terminów wyprodukowania zamówionego towaru, a w niektórych przypadkach każdy dzień zwłoki generuje dla importera znaczne koszty i realne straty. Dlaczego warto wybrać drogę lądową dla importu chińskich towarów? Główne zalety:
 • transport kolejowy – w porównaniu do transportu morskiego –  znacznie skraca czas transportu z Chin, szacuje się, że niemal o połowę
 • jest doskonałą alternatywą dla transportu morskiego i lotniczego – oszczędza czas i  (  niekiedy ) pieniądze
 • czas dostawy terminal Chiny – terminal Polska: 16  – 18 dni
 • zapewniona jest płynność dostaw – pociągi odjeżdżają praktycznie codziennie
 • współpraca między wieloma  terminalami zwiększa elastyczność dostaw
 • bezpieczeństwo ładunku – kontrola od momentu odebrania od producenta, aż do przekazania kupującemu
 • GPS na wagonach i tracking ( śledzenie ) przesyłek
 • droga bezpośrednia, bez przeładunków na pośrednich stacjach lub maksymalnie zminimalizowane
 • ubezpieczenie ładunku niweluje ewentualne straty finansowe w niespodziewanych sytuacjach ( np. zaginięcie przesyłki, zniszczenie)
 • współpraca z  profesjonalną firmę spedycyjną z wieloletnim doświadczeniem ułatwia wszelkie formalności i  daje gwarancję bezpiecznej dostawy           Imchex Import z Chin
 • jest ekologicznym środkiem transportu
 • rzadkie są przypadki, gdy czynniki zewnętrzne wpływają na terminowość i szybkość dostaw ( przykładem mogą być  złe warunki atmosferyczne podczas transportu morskiego, które realnie  wydłużają czas trwania rejsu).

Kalkulator transportu kolejowego z Chin

Stawki w drobnicy kolejowej obliczane są na podstawie wagi i objętości ładunku na danym kierunku, tzw. współczynnik waga/ miara ( 1m3 / 500kg ). Przesyłki realizowane na warunkach EXW ( formuła handlowa, w której sprzedawca dostarcza towar w umówione miejsce, a reszta – łącznie z załadunkiem – leży w gestii kupującego) mają porównywalne ceny w transporcie kolejowym i morskim. Podsumowując – dlaczego warto wybrać transport kolejowy?
 • Jest zdecydowanie szybszy od transportu morskiego i tańszy od lotniczego
 • Okres zamrożenia środków w towarze jest odpowiednio krótszy, co ma wpływ na płynność finansową firmy
 • Współpraca z profesjonalną firmą sprowadzi cały proces do złożenia zamówienia i dyspozycji realizacji – resztą zajmie się firma kompleksowo obsługująca import z Chin.
Import z Chin
Z korytarza lądowego Polska – Chiny korzystają również eksporterzy. Pociągi nie wracają do Chin puste, w drogę powrotną wiozą najczęściej maszyny i urządzenia mechaniczne, surowce, surowe drewno, części do pojazdów silnikowych, meble, oświetlenie, mięso i  jego przetwory ( wieprzowina), jabłka, mleko w proszku.  
Scroll to Top

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.