AliExpress czy warto robić tam zakupy?

Czy warto kupować na AliExpress

Zakupy internetowe w dużej mierze kojarzą się z cenowymi okazjami. Spora rzesza klientów godzi się na dłuższy czas dostawy, o ile mogą oszczędzić na produktach i koszcie wysyłki. Globalizacja oraz coraz silniejsza pozycja chińskiej gospodarki sprawiają, że Polacy coraz śmielej wybierają się na internetowe zakupy do którejś z zagranicznych platform. Najpopularniejszą jest AliExpress, budzący wiele pozytywnych i negatywnych skojarzeń. Pojawia się pytanie, czy warto robić tam zakupy?

Import z Chin – AliExpress czy warto robić tam zakupy?

Co warto wiedzieć o AliExpress

Pod tą nazwą kryje się ogromny serwis internetowy, który powstał z myślą o sprzedaży wysyłkowej towarów na niemal cały świat. W ofercie można znaleźć niemal wszystko – od elektroniki, poprzez odzież, sprzęt sportowy, biżuterii i zegarków, części i akcesoria samochodowe, aż do narzędzi czy kosmetyków Pod tym względem AliExpress przypomina najpopularniejsze serwisy działające w Polsce czy w Europie. O ile można zachwycić się ogromem ofert pochodzących od wielu sprzedawców, to mogą być zawiedzeni miłośnicy znanych na Starym Kontynencie marek. AliExpress oferuje przede wszystkim asortyment sygnowany logo rodzimych firm, często szerzej nieznanych poza Państwem Środka.

Płatności

Płatności dokonywane są bądź z wykorzystaniem karty (debetowej lub kredytowej), bądź za pomocą szybkiego przelewu. Standardem są ceny pokazywane w dolarach, ale po wykryciu przez serwis polskiego użytkownika, są automatycznie podawane w złotówkach. Także można liczyć na polskie menu i opisy – jednak ich jakość jest wątpliwa i wydaje się, że podobnie radzi sobie z językiem polskim bezpłatny internetowy translator.

Cena i wysyłka

Głównym atutem zakupów na AliExpress jest cena. Owszem, wiele produktów można kupić w polskich sklepach czy serwisach, jednak opłata bywa dużo wyższa. Kilkukrotna przebitka nie jest rzadkością. Standardem na AliExpress jest kupowanie bezpośrednio od producentów lub głównych dystrybutorów. Kolejnym plusem jest możliwość wyboru darmowej wysyłki – jednak w tym przypadku trzeba czekać na przesyłkę od 20 do 60 dni. Można szybciej z wykorzystaniem poczty lotniczej, ale wtedy opłacalność jest znikoma lub żadna.

Bezpieczeństwo zakupów na AliExpress

Odnośnie bezpieczeństwa zakupów na AliExpress opinie są podzielone. Atutem serwisu jest wstrzymywanie płatności do momentu, kiedy paczka zostanie odebrana przez klienta. Problematyczna zaś są warunki gwarancyjne oraz ewentualne odesłanie paczki do nadawcy. Można wszcząć spór ze sprzedawcą, jeżeli parametry produktu odbiegają od opisu, ale na rozpatrzenie trzeba będzie długo czekać.

AliExpress – dla kogo?

Z pewnymi zastrzeżeniami można polecić zakupy na AliExpress, ale przede wszystkim osobom prywatnym. Dla przedsiębiorców, także handlowców, to także kusząca opcja, ale mająca wiele wad. Czas oczekiwania na przesyłkę jest jedną z nich. Pozostałe to często dyskusyjna jakość, nieczytelne warunki gwarancyjne, niekompletne opisy i bariera językowa utrudniająca rozwiązywanie ewentualnych sporów.

W poszukiwaniu alternatywy

O ile trudno znaleźć równie tanią alternatywę z punktu widzenia klienta indywidualnego, poza innymi chińskimi platformami, to dla biznesu lepiej poszukać innej opcji. Hurtowy import z Chin wymaga znajomości rynku i panujących tam zwyczajów. Ważne są także procedury fiskalne i celne. Także poszukiwanie towaru o odpowiedniej jakości może być utrudnione. Dlatego klientom biznesowym lepiej polecić inne rozwiązanie.

To pośrednik odpowiadać będzie za wszelkie formalności, w tym także za jakość próbki zgodną z produktem końcowym czy zastosowaniu wymaganej technologii produkcji. Polskim firmom, także sklepom internetowym, należy polecić Imchex. Pośrednik w imporcie z Chin dzięki oddziałom w naszym kraju oraz w ChRL ma pełną kontrolę nad procesem dostaw i produkcji. Po jego stronie jest również załatwianie wszelkich formalności. To wygodne i bezpieczne wsparcie dla biznesu.

Scroll to Top

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.