Jak sprawdzić wiarygodność dostawców z Alibaby?

Jak sprawdzić wiarygodność dostawców z Alibaby?

Wiarygodność dostawców z Alibaby. Zakupy internetowe za pomocą chińskich serwisów z każdym rokiem zyskują na popularności. Kusząca jest przede wszystkim cena, często ponad dwukrotnie niższa od od obowiązującej w Polsce. 

Wiarygodność dostawców z Alibaby

O ile AliExpress to miejsce, w którym kupują i detaliści, i hurtownicy, to Alibaba.com powstałą specjalnie z myślą o biznesie i sprzedaży B2B (business to business). Przez ponad dwie dekady działalności Alibaba stałą się marką samą w sobie, zaś jej założyciel Jack Ma (Mǎ Yún) należy dziś do najbogatszych ludzi na świecie.

Import z Chin – jak sprawdzić wiarygodność dostawców z Alibaba.com

Czym jest serwis Alibaba.com?

Alibaba.com to jedna z najważniejszych ogólnoświatowych platform wyspecjalizowanych w handlu hurtowym. Wśród partnerów są przedsiębiorcy z każdego zakątku globu, którzy korzystają zarówno z atrakcyjnych cen, jak również z korzystnych warunków dostawy i bogatej oferty. Katalog obejmuje setki milionów pozycji, które podzielono na wiele kategorii i podkategorii. Odzież, elektronika, zabawki, maszyny, kosmetyki, sprzęt sportowy czy części i akcesoria motoryzacyjne stanową duży odsetek sprzedaży. Oczywiście asortyment jest większy i stale się powiększa.

Korzystanie z serwisu Alibaba.com

Po założeniu konta na stronie Alibaba.com, można przystąpić do zakupów. Jak sprawdzić wiarygodność dostawców z Alibaby? Pewną barierą dla krajowych firm jest brak polskiej wersji językowej. Poza językiem mandaryńskim (chińskim) można liczyć między innymi na wersję angielską, niemiecką, hiszpańską czy rosyjską. Wszystkie prezentowane ceny jakby z automatu są przetwarzane na dolara amerykańskiego, mimo że dostępnych jest wiele walut, w tym złotówka. Podobnie jak w tradycyjnym handlu hurtowym przy większych zakupach klienci mogą liczyć na atrakcyjne rabaty.

Bezpieczeństwo zakupów na Alibaba.com

E-commerce nadal łączy się z ryzykiem oszustwa. Także serwis Alibaba nie jest wolny od nieuczciwych kontrahentów. Stąd chcąc zwiększyć zainteresowanie u klientów biznesowych, włodarze serwisu wprowadzili system certyfikatów uwierzytelniających. Niestety platforma nie gwarantuje, że pokazywane na stronie konkretnego dostawcy certyfikaty są autentyczne. To duży minus.

Podczas dokonywania transakcji, warto brać pod uwagę podział sprzedawców na cztery kategorie. Pierwszą jest niezidentyfikowany użytkownik, czyli firma bądź osoba, która niedawno otworzyła konto. Drugą jest użytkownik zweryfikowany, czyli podmiot (np. fabryka), którego tożsamość została potwierdzona przez partnerów na Alibaba.com.

Trzecia kategoria to „Gold Supplier”, czyli złoty dostawca – członkowsko w tym gronie wymaga od przedsiębiorcy wzięcia udziału w programach ochrony kupujących i zarazem oznacza możliwość promowania się na platformie. Kategoria numer cztery, czyli „Verefied Supplier” (sprawdzony sprzedawca), określa firmę, która posiada certyfikaty niezależnych instytucji, badających wszelkie procesy produkcyjne.

Chcąc zminimalizować ryzyko związane z zakupem, już na wstępnie warto skupić się wyłącznie na ewentualnych partnerach biznesowych z trzeciej i czwartej grupy. Ale nawet w przypadku nawiązywania współpracy z nowym dostawcą z obu kategorii, dobrze jest poprosić go o aktualną kopię potwierdzającą licencję biznesową.

Kolejną wskazówką dotycząca prowadzenia biznesu z firmami z Alibaba.com jest czas aktywności. Większość oszustów, także posiadających certyfikat „Gold Supplier”, działa krócej niż rok. Zdarza się, że nieuczciwy kontrahent rzetelnie wywiązuje się z mniejszych zleceń. Przy pierwszym dużym zakupie zgarnia pieniądze, nie wysyłając towaru, po czym likwiduje konto.

Szukając bezpieczniejszej alternatywy

Mimo że ceny towarów i warunki dostaw na Alibaba.com są atrakcyjne, to trzeba pamiętać o ryzyku. Chcąc zminimalizować je do zera, warto zaufać pośrednikom, dla których import z Chin to podstawowa działalność biznesowa. Solidny partner, taki jak Imchex, służy wsparciem przy zakupach i wszelkich związanych z tym formalnościach. Dzięki licznym kontaktom biznesowym i doświadczeniu pracownicy Imchex, w Polsce i w Chinach, doskonale wiedzą, którzy sprzedawcy są godni zaufania i jakie fabryki oferują najlepszy stosunek ceny do jakości. Nie bez znaczenia jest szeroki zakres wsparcia w zakresie fiskalnym i celnym.

Zobacz również:

Scroll to Top

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.