Czym jest ODM i OEM? Czy warto zlecać produkcję własnego towaru?

Czym jest ODM i OEM? Coraz więcej polskich przedsiębiorców importuje towary z Chin. Zjawisko to jest zrozumiałe, gdyż Państwo Środka oferuje naprawdę korzystne warunki cenowe. Niestety wraz ze wzrostem zainteresowania importem, rośnie konkurencja i może się okazać, że z perspektywy czasu import z Chin przestaje się opłacać. Rozwiązaniem tego problemu może być zlecenie produkcji własnego towaru w Chinach lub nałożenie zmian na istniejący już produkt. Z tego wpisu dowiesz się wszystkiego na temat produkcji na zlecenie.

Czym jest produkcja ODM?

ODM – Original Design Manufacturer (producent oryginalnego projektu) to proces produkcji opierający się na indywidualnym projekcie, który jest stworzony od podstaw przez firmę zlecającą wytworzenie produktu. Projekt produktu przekazuje się chińskiej fabryce, która wytwarza go zgodnie z podaną specyfikacją. Często zdarza się, że inżynierowie z danej fabryki pomagają przedsiębiorcom w zaprojektowaniu produktu lub sugerują pewne zmiany, które mogą wpłynąć np. na zwiększenie jakości przedmiotu, czy na niższą cenę. Produkcja ODM to doskonałe rozwiązanie dla firm, które chcą wprowadzić na rynek własne, innowacyjne produkty, jednak należy wziąć pod uwagę wszystkie koszty z tym związane. Poza ceną związaną z zatrudnieniem projektanta, trzeba liczyć się z wydatkiem na spory nakład produkowanego przedmiotu. Chińskie fabryki zgadzają się na wytworzenie produktu pod warunkiem spełnienia minimalnej wielkości zamówienia, czyli Minimal Order Quantity (MOQ).

Czym jest produkcja OEM?

OEM – Original Equipment Manufacturer (producent oryginalnego wyposażenia) to rodzaj produkcji polegający na dopasowaniu istniejącego już produktu do swoich preferencji. Działanie to opiera się na dodaniu niewielkich zmian do specyfikacji technicznej konkretnego produktu oraz istniejącej technologii jego wytwarzania. Może to być naniesienie logo lub nazwy marki na produkowane przedmioty bądź opakowania, a także zmiana koloru, rozmiaru, czy rodzaju materiału z jakiego mają być stworzone. Produkcja ODM pozwala dość niskim kosztem uzyskać produkty pod swoją marką. Duży plusem tego sposobu zlecania produkcji jest fakt, że można zobaczyć produkt zanim złoży się na niego zamówienie i na tej podstawie opracować dopasowanie go do swoich wymagań.

Kontrola nad zleceniem produkcji ODM i OEM

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na stworzenie własnego produktu od podstaw, czy będziesz chciał nanieść zmiany na istniejący już przedmiot, musisz mieć świadomość, że cały proces związany z produkcją na zlecenie musi być kontrolowany. Począwszy od weryfikacji fabryki i negocjacji ceny za realizację zamówienia i jego warunków, poprzez kontrolę produkcji, aż po sprawdzenie jakości produktu – te wszystkie działania są niezaprzeczalnie bardzo istotne. Zapewne teraz zastanawiasz się, w jaki sposób możesz dopilnować tych wszystkich etapów nie będąc przez cały okres produkcji w Chinach, bo przecież nie możesz sobie pozwolić na kilkutygodniowy wyjazd za granicę, a do tego nie znasz języka i nie jesteś w stanie kontrolować swojego zamówienia tak, jak należałoby to zrobić. Twoje wątpliwości tylko pozornie uniemożliwiają Ci rozpoczęcie produkcji na zlecenie w Chinach. Doskonałym rozwiązaniem dla Ciebie i każdego innego przedsiębiorcy, który chce wytwarzać swój produkt w Chinach, jest skorzystanie z pomocy firmy pośredniczącej między przedsiębiorcą zamawiającym produkcję a fabryką. Taką firmą jest IMCHEX, która ma swój oddział z Chinach, a co za tym idzie, pracujący w niej specjaliści znają doskonale nie tylko język, ale i rynek produkcyjny oraz zasady na nim panujące. Dzięki temu świadczymy usługi obejmujące negocjacje handlowe, weryfikację producentów, kontrolę produkcji i wytworzonych przedmiotów, a na dalszym etapie współpracy pomagamy przy imporcie zamówienia do Polski.

Skorzystanie z naszej oferty pomocy przy zlecaniu produkcji OEM czy ODM zarówno usprawni cały proces, jak i zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa. Wystarczy, że przedstawisz nam swój projekt lub pomysł, a my zajmiemy się całą resztą, podczas gdy Ty będziesz mógł spokojnie czekać na swoje zamówienie w Polsce.

Zobacz również:

Scroll to Top

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.