Jakie dokumenty są wymagane podczas importu towarów z Chin?

Jakie dokumenty są wymagane podczas importu towarów z Chin? Chińskie prawo różni się znacznie od polskiego, a także od tego obowiązującego w Unii Europejskiej. Z tego wpisu dowiesz się jakie dokumenty są wymagane podczas importu towarów z Chin, a także jak wygląda ten proces od strony prawnej. Przekażemy Ci również wiedzę na temat stawek celnych, umowy o poufności, certyfikacji produktów, deklaracji zgodności i faktur.

Jakie warunki musi spełniać firma chcąca importować z Chin?

Każdy przedsiębiorca, który chce zacząć importować towary z Chin, a także wprowadzić je do dystrybucji na rynku polskim, musi być do tego odpowiednio przygotowany pod względem formalnym. Jeśli chcesz sprowadzać towar bezpośrednio z Chin, powinieneś:

  • mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą,
  • posiadać europejski NIP,
  • być podatnikiem VAT,
  • mieć wyrobiony numer EORI.

Numer EORI (Economic Operators’ Registration and Identification) jest niezbędny do sprowadzenia towarów z Chin do Polski oraz innych krajów członkowskich Unii Europejskiej. Dla polskich przedsiębiorców składa się z liter „PL”, numeru NIP i ciągu do 17 znaków. Uzyskanie takiego numeru nie jest kwestią skomplikowaną, a do tego jest darmowe. Procedura przyznawania EORI odbywa się online na stronie PUESC. Oczekiwanie na nadanie numeru wynosi kilka dni roboczych.

Na jakie dokumenty zwrócić uwagę podczas importu z Chin?

Jeżeli Twoja firma spełnia wszystkie warunki uprawniające do importu z Chin, możesz przystąpić do zamawiania interesujących Cię produktów. Musisz jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych dokumentów, które są wymagane przez prawo podczas sprowadzania towarów z Chin. Bardzo ważne jest, by importowane produkty posiadały deklarację zgodności oraz oznaczenie CE.

Kraje członkowskie Unii Europejskiej, a konkretniej należące do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG, ang. EEA), chcące wprowadzić do obrotu towar z Chin muszą spełniać wymagania w zakresie bezpieczeństwa względem ludzi, zwierząt i środowiska zawarte w dyrektywach Nowego Podejścia. Dokumentem dowodzącym, że towar spełnia te normy potocznie nazywany tzw. certyfikat CE. Naniesienie symbolu „CE” jest swoistą deklaracją producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela, iż towar który wprowadza do obrotu na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego przeszedł pozytywnie wszelkie wymagane testy i spełnia tym samym wymagane normy. Wraz z symbolem „CE”, producent jest zobowiązany również stworzyć najważniejszy dokument czyli Deklarację Zgodności.

Nie wszystkie produkty z Chin muszą posiadać oznaczenie CE. Wykaz wyrobów, które zostały ujęte dyrektywami Nowego Podejścia znajdziesz na stronie CECE Polska [Żródło].

Jakie dokumenty wymagane są do odprawy celnej przy Imporcie z Chin?

W momencie nadania towaru przez dostawcę z Chin, powinieneś mieć skompletowany zestaw dokumentów wymaganych przy odprawie celnej. Należą do nich:

  • faktura handlowa – Commercial Invoice, która powinna zawierać:

– dane i adres firmy,

– dane i adres kupującego,

– datę i numer faktury,

– dane o pochodzeniu towaru,

– ilość sztuk i wagę produktów,

– wartość zamówienia i cenę jednostkową,

– warunki dostawy wg INCOTERMS,

– podpis oraz pieczątkę chińskiej firmy;

  • lista pakowa – Packing List potwierdzająca ile i jakie produkty zostały załadowane (waga brutto i netto ładunku, ilość towarów i opakowań). Packing List powinna zawierać nie tylko specyfikację towarów, ale i datę wystawienia, dane nadawcy i odbiorcy oraz warunki dostawy;
  • potwierdzenie zapłaty za zamówienie;
  • świadectwo pochodzenia produktu (ang. Certificate of Origin) to certyfikat potwierdzający, że towar spełnił kryteria wymagane do zakwalifikowania go jako pochodzącego z Chin. Jest to dokument sporządzany przez dostawcę towarów, jednak nie jest wymagany przy wszystkich transakcjach. Świadectwo pochodzenia konieczne jest podczas importu z Chin takich towarów, jak: tekstylia, minerały, produkty pochodzenia zwierzęcego, czy produkty rolne;
  • morski list przewozowy – konosament (Bill of Lading, B/L, BOL) wymagany jest w przypadku transportu morskiego. To dokument potwierdzający odbiór ładunku przez przewoźnika, który zobowiązany jest przekazać go posiadaczowi konosamentu. Konosament wystawiany jest przez dostawcę towaru, który powinien wysłać kurierem 3 oryginały tego dokumentu importerowi lub poinformować firmę transportową, że towar będzie zwolniony na podstawie telexu (Telex Release). W przypadku wybrania drugiej możliwości przez dostawcę, konosament powinien być przesłany mailem i oznaczony stemplem „Telex Release”;
  • lotniczy list przewozowy – Air Waybill (AWB) wymagany w przypadku spedycji lotniczej. Jest to dokument potwierdzający zawarcie umowy przewozowej, który zobowiązuje przewoźnika do dostarczenia ładunku do wskazanego miejsca;
  • kolejowy list przewozowy – CIM/SMGS to dokument potwierdzający zawarcie z firmą kolejową umowy transportowej. SMGS jest imiennym, nieprzenośnym i niezbywalnym dokumentem, co oznacza, że towar wysyłany jest imiennie do konkretnego odbiorcy, który jest zobowiązany go odebrać osobiście.

 

Powyżej przedstawiliśmy Ci podstawowe dokumenty wymagane podczas standardowego importu z Chin. Istnieje jednak wiele towarów, których import będzie wiązał się z wykazaniem dodatkowych certyfikatów, deklaracji, licencji, itp. W przypadku chęci sprowadzenia nietypowego towaru z Chin, który będzie wymagał większej ilości dokumentów, skontaktuj się z Burem Obsługi Klienta IMCHEX – nasi pracownicy chętnie Ci pomogą!

Zobacz również:

Scroll to Top

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.