Jak naliczana jest opłata za transport z Chin? Jakie są jego koszty?

Jak naliczana jest opłata za transport z Chin? Na koszt importu z Chin składa się nie tylko wartość pieniężna samego towaru, ale również kilka innych opłat, w tym cena transportu, która jest zależna od wielu czynników. W poniższym artykule znajdziesz informacje na temat wszystkich możliwych opłat za przetransportowanie towaru z Chin do Polski. Podpowiemy Ci również, jakie niedopatrzenia mogą spowodować znaczny wzrost kosztów transportu. 

Co wchodzi w skład opłaty za transport z Chin?

Importerzy towarów z Chin muszą wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników, które znacząco wpływają na cenę transportu. Należą do nich między innymi:

  • koszt produkcji towaru,
  • cena załadunku i samego transportu,
  • chińskie cło,
  • stawki celne,
  • chiński podatek VAT,
  • ewentualne koszty konsolidacji towaru,
  • dodatkowe opłaty za tłumaczenie dokumentów, certyfikaty oraz opłaty urzędowe,
  • koszt usługi firmy pośredniczącej w transporcie.

Nie można zapomnieć o tym, by wziąć pod uwagę również rodzaj transportu. Obecnie można wybierać spośród trzech opcji – transportu lotniczego, morskiego oraz kolejowego. Podejmując decyzję, zastanów się, czy zależy Ci na niższej cenie, czy krótszym czasie oczekiwania na towar. Najmniej pieniędzy wydasz na transport morski, musisz się jednak liczyć z czasem oczekiwania, który może potrwać ok. 40 dni. W przypadku kolei podróż skraca się do 10-19 dni. Najdroższym, ale przy tym najszybszym środkiem transportu jest samolot, dzięki któremu towary dotrą do Ciebie maksymalnie w przeciągu tygodnia. Ze względu na cenę usługi warto decydować się na nią jedynie w przypadku dóbr luksusowych. Dla porównania – cena za przewóz 1 kg drobnych przedmiotów drogą lotniczą wynosi 4 USD, z kolei 1 m/3 o wadze do 1000 kg transportem morskim to koszt ok. 30 USD.

Wysokość opłaty za transport w dużej mierze jest uzależniona od ilości i wagi zamówionych przedmiotów. Im większe, a przy tym cięższe są kontenery z towarem, tym wyższa będzie suma pieniędzy, którą trzeba wziąć pod uwagę.

Warto pomyśleć również o kontroli załadunku. Tylko ona pozwoli Ci mieć pewność, że produkty, które zamówiłeś zostały odpowiednio zapakowane do kontenerów. Można pomyśleć również o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia.

Jak nie narazić się na wyższe koszty transportu?

Najwięcej problemów związanych z importem towarów z Chin wiąże się z procedurami celno-skarbowymi. To skomplikowane, złożone procesy, w których łatwo coś pominąć lub źle policzyć. Niestety za takie pomyłki naliczane są dodatkowe opłaty, które często bywają bardzo wysokie. Jeżeli chcesz uniknąć takich kosztów, rozważ współpracę z firmą IMCHEX, która zajmie się załatwieniem wszystkich formalności za Ciebie. Takie działanie ma wiele korzyści. Nasz firma w razie potrzeby może dostarczyć Ci listę chińskich  dostawców i mieć kontrolę nad zamówieniem, dopóki nie dotrze ono pod wskazany przez Ciebie adres w Polsce.

Usługi naszej firmy obejmują również konsolidację towarów, czyli łączenie mniejszych paczek w jedną większą oraz nadzór nad pakowaniem całego zamówienia.

Ponadto jesteśmy w stanie pomóc Ci już na starcie – razem z listą potencjalnych dostawców otrzymasz także minimalną ilość towaru, całkowity koszt 1 sztuki, czy cenę próbki. Jest ona bardzo istotna, szczególnie jeżeli jest to Twoje pierwsze zamówienie u danego producenta.

Podsumowując, decydując się na transport towarów z Chin musisz liczyć się z wieloma czynnikami, różnicującymi koszty. Aby uniknąć dodatkowych opłat, zwróć uwagę na procedury celno-skarbowe, które mają bardzo duże znaczenie. Jeżeli nie masz doświadczenia, skontaktuj się z naszą firmą, która pomoże Ci importować z Chin Twoje pierwsze zamówienie!

Zobacz również:

Scroll to Top

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.