Informacja celna – jak i gdzie ją uzyskać?

Informacja celna. Import towarów do Polski wymaga przestrzegania określonych procedur i dopełnienia niezbędnych formalności. Jednak nie każdy przedsiębiorca posiada wystarczającą wiedzę z zakresu prawa celnego i aktualnie obowiązujących przepisów celnych. Aby uniknąć problematycznych kwestii w zakresie wysokości opłat celnych oraz skompletowania odpowiednich dokumentów warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która kompleksowo zajmie się całym  procesem Import z Chin lub samodzielnie zasięgnąć porady i uzyskać niezbędne informacje celno – podatkowe.

Import z Chin – odprawa celna 

Gdzie można uzyskać informacje w sprawie cła?

Infolinia Krajowej Informacji Skarbowej

Krajowa Informacja  Skarbowa  ( KIS )udziela informacji zarówno w zakresie prawa celnego, jak i obowiązującego prawa podatkowego. Można uzyskać poradę odnośnie rozliczania podatków oraz prawidłowego obliczania należności i wypełniania deklaracji VAT i PIT. Niestety KIS udostępnia petentom tylko jeden numer infolinii, wspólny dla kwestii celnych i podatkowych, co powoduje długi czas oczekiwania na rozmowę z konsultantem i niewątpliwie stanowi dużą niedogodność. Idealnym  rozwiązaniem byłoby rozdzielenie zagadnień celnych i podatkowych na  różne numery telefonów,  w takim przypadku przedsiębiorca nie traciłby cennego czasu czekając na połączenie.

Infolinia Urzędu Celnego – informacja celna i podatkowa pod jednym numerem telefonu

 • z telefonu stacjonarnego  801 – 055 – 055 
 • z telefonu komórkowego ( 22 ) 330 – 03 – 30 
 • z zagranicy +48 22 330 – 03 – 30.

Według statystyk z infolinii  w przeciągu miesiąca korzysta kilkadziesiąt tysięcy osób, należy  więc przygotować się na bardzo długi czas oczekiwania na rozmowę.

Czy informacje celne można uzyskać drogą elektroniczną?

Do dyspozycji zainteresowanych rząd udostępnił specjalny Portal Podatkowy – funkcjonalny, intuicyjny i łatwy w obsłudze. Znajdziemy na nim najważniejsze informacje dotyczące taryf i wysokości opłat oraz usług celnych np. INTRASTAT (dotyczy handlu towarami pomiędzy państwami członkowskimi Unii  Europejskiej ).

Na rządowym Portalu Podatkowym zamieszczane są  m. in. informacje o procedurach  i wykazach zgłoszeniowych, instrukcje postępowania oraz bieżące komunikaty o zmianach dotyczących polityki celnej, dostępny jest również formularz do zadawania pytań.

Więcej szczegółowych informacji można uzyskać na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo – Celnych ( PUESC ). 

 Zalety PUESC:

 • udostępnia m. in. wzory niezbędnych dokumentów i formularzy zgłoszeniowych
 • dzięki  tej platformie wszelkie sprawy podatkowe, celne i administracyjne można ” załatwiać ” online, bez wychodzenia
  z domu i niepotrzebnej straty czasu
 • przy jej pomocy zainteresowani mogą konsultować wiele czynności celno – podatkowych np. zgłaszać przewozy towarów
  i kontrolować swoje zobowiązania
 • prosta forma elektroniczna ułatwia przekazywanie dokumentów np. deklaracji do właściwych instytucji.

Dostępne publikacje dotyczące polityki celnej

Ważnym źródłem informacji dotyczących polityki celnej jest rozporządzenie Unijnego Kodeksu Celnego.  W rozporządzeniu zawarte są wszystkie przepisy prawne i procedury postępowania dotyczące importu i eksportu towarów na terenie Unii Europejskiej.

Informacja celna

Źródłem informacji celnych są  nie tylko oficjalne instytucje jak  Izba Celna, Urząd Celno – Skarbowy i Krajowa Informacja Skarbowa, ale również prywatne firmy świadczące usługi w tym zakresie ( import, eksport, tranzyt ). W celu uzupełnienia wiedzy można również skorzystać z oferowanych szkoleń i konsultacji dotyczących sprowadzania towarów do naszego kraju.

Dokumenty potrzebne do odprawy celnej

Zachęcamy do skorzystania z profesjonalnych usług  Imchex – import z Chin, taka współpraca jest szczególnie polecana początkującym importerom, ponieważ ułatwia stawianie pierwszych kroków w branży i  pozwala na uniknięcie błędów. Natomiast doświadczeni przedsiębiorcy z pewnością docenią wygodę i  komfort realizacji całej transakcji  przy pomocy doświadczonych  specjalistów od importu.

Zabezpieczenie celne – oferta specjalna

Powierzając specjalistycznej firmie realizację własnego przedsięwzięcia zainteresowany zyskuje pewność, że wszystkie formalności zostaną zrealizowane zgodnie z prawem i przy zachowaniu właściwych procedur, w tym również celnych.

Import z Chin – usługi prawne i odprawa celna

Zobacz również:

Scroll to Top

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.