Ile wynosi cło z Chin

Ile wynosi cło z Chin? Obowiązujące stawki celne

Ile wynosi cło z Chin? Obowiązujące stawki celne. Import towarów wiąże się z wieloma formalnościami i opłatami. Jedną z obowiązkowych opłat, jaką każdorazowo należy uiścić jest cło i każdy importer musi o tym wiedzieć. Warto przed rozpoczęciem importu posiąść elementarną wiedzę w zakresie obowiązujących stawek celnych i ograniczeń dotyczących przywozu towarów, warto  także sprawdzić, czy wybranego asortymentu  nie dotyczą cła antydumpingowe.

Obowiązujące procedury tylko początkowo wydają się skomplikowane i  mogą  w niektórych osobach – dotyczy to głównie początkujących importerów – wzbudzać  strach i niepewność, tak naprawdę  jednak  wszystkie formalności są łatwe do pokonania, a poniesione  w całym procesie importu koszty nie sprawiają, że przedsięwzięcie jest mało opłacalne.

Cło na produkty z Chin

Cło jest opłatą obowiązkową, tak jak VAT. We wszystkich państwach członkowskich  Unii Europejskiej – również w Polsce –  obowiązują jednakowe stawki na importowane towary. Opłata celna ma na celu chronić lokalnych producentów przed zagraniczną konkurencją, a jednocześnie  zwiększa wpływy do budżetu państwa. Opłacenie cła przez przedsiębiorcę  powoduje, że towar zostaje dopuszczony do obrotu  na terenie naszego kraju.

Na obszarze Unii Europejskiej nie obowiązuje cło  na towary przewożone między jej państwami członkowskimi np. z Polski do Francji, czy odwrotnie. W celu ułatwienia handlu pomiędzy państwami wspólnoty powstała Unia Celna, do niej  należy regulacja  przepisów celnych.  Na rynku wewnętrznym unii nie obowiązują żadne taryfy, a dla towarów przywożonych spoza wspólnoty stawki są jednakowe dla wszystkich krajów.

Ile wynosi cło na towary z Chin? Jak je obliczyć?

Wysokość opłaty celnej na towary sprowadzone z Chin jest różna dla każdego asortymentu, nie ma jednej stałej ustalonej
i obowiązującej stawki. Cło może wynosić zarówno 0%, jak i 50% wartości towaru. Jednak  cło za towary najczęściej sprowadzane do Polski przeważnie  nie przekracza wysokości kilku procent.

Jak obliczyć wysokość cła za interesujący nas towar? Najprościej jest skorzystać z internetu, znajdziemy  tam gotowe tabele opłat celnych za poszczególne produkty oraz specjalny kalkulator cła. Na czym to polega? Wystarczy, że  wyszukamy w internecie tabele opłat celnych na dany rok z zaznaczeniem, że chodzi o import chińskich produktów lub skorzystamy ze specjalnych systemów stworzonych w tym celu. Warto zaznaczyć, że są one  łatwo dostępne i proste w obsłudze.

Systemy do obliczania wysokości cła na chiński towar

ISZTAR

Obecnie ISZTAR 4. Jest to polski  Informacyjny  System Zintegrowanej Taryfy Celnej, który znajduje się na rządowej stronie https://isztar.mf. gov.pl. dodatkowo zawiera informacje na temat wysokości podatku VAT i akcyzy.

TARIC 

Zintegrowana Taryfa Wspólnot Europejskich, zawiera stawki obowiązujące na terenie Unii Europejskiej, dostępny w polskiej wersji językowej. Dostępny  na tej stronie  TARIC – PODATKI I UNIA CELNA 

Portale obsługuje się intuicyjnie, są kompatybilne i na bieżąco aktualizowane. Dostarczają wielu cennych informacji – zamieszczane są w nich obowiązujące przepisy prawne z komentarzami oraz m.in. informacje o wszelkich ograniczeniach dotyczących importu i eksportu konkretnych towarów. Aby znaleźć stawkę cła na  interesujący nas produkt należy wpisać jego kod w  wyszukiwarkę nomenklatury i ewentualnie  nazwę.

Każdy towar posiada swój indywidualny kod HS Harmonized System w międzynarodowej klasyfikacji towarów. Kodem tym należy się posługiwać na różnych etapach transakcji  i dlatego trzeba  znać kody towarów, które sprowadzamy.  Kody celne to kolejny ważny  temat, który dla importera nie może  stanowić zagadki, zachęcamy więc  do przeczytania naszego wcześniejszego wpisu, z którego można uzyskać  więcej praktycznych informacji na temat stosowanych kodów celnych w handlu międzynarodowym.

Kod celny – co to jest i jak go ustalić

W jakiej walucie opłacane jest cło?

Cło zawsze płacimy w polskiej walucie, więc podczas odprawy celnej musi nastąpić przewalutowanie. Nie ma znaczenia, że wartość towaru podana jest w obcej walucie i zapłaciliśmy za niego np. w dolarach.  Wartość należności zostanie przeliczona na złotówki wg średniego  kursu obowiązującego danego dnia.  Należy pamiętać o posiadaniu  dokumentu  potwierdzającego  zakup, czyli fakturze od chińskiego kontrahenta.

Kiedy nie trzeba płacić cła?

Istnieje finansowa granica po przekroczeniu której opłacenie cła jest obowiązkowe. Zwolniony z opłat  celnych jest zakup towaru za kwotę nie przekraczającą 150 euro.

Druga sytuacja, w której importer nie płaci cła dotyczy sprowadzenia próbek towarów, są one całkowicie zwolnione z opłaty celnej, ta ulga  nie dotyczy jednak alkoholu, perfum i wyrobów tytoniowych.

Wiele towarów można sprowadzać bez cła np. lub z cłem 0% np. część elektroniki, wszystkie takie informacje zamieszczane są w kalkulatorze ISZTAR.

Przykładowe stawki celne wybranych produktów

  • Zabawki : od 0%  do 4,7%
  • Ubrania : od 0% do 12%
  • Zegarki: od 2,7% do 4,7%
  • Telefony komórkowe 0%
  • Męskie, bawełniane koszule 12%
  • Okulary przeciwsłoneczne : 2,9%
  • Tace, talerze, kubki, z bambusa lub papieru/tektury : 0%
  • Rattanowe meble : 5,6%
  • Sztuczne ognie : 6,5 %
  • Buty snowboardowe : 17%.

Zapraszamy do współpracy

każdą osobę rozpoczynającą działalność w branży IMPORT Z CHIN, która niezbyt pewnie czuje się w gąszczu przepisów, formalności i niezbędnych procedur, a także osoby już doświadczone, ale pragnące scedować obsługę własnego przedsięwzięcia na profesjonalistów.  Z pełnym zaangażowaniem, na bazie wiedzy i doświadczenia w branży zajmiemy się całą procedurą łącznie
z cleniem towaru.  Z naszą pomocą cały proces przebiegnie sprawnie i bezproblemowo,  a klient  przekona się, że  sprowadzanie towarów z Chin jest  łatwe i przyjemne.

IMPORT Z CHIN KOMPLEKSOWO

Zobacz również:

Scroll to Top

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.