Import z Chin dla każdego – od czego zacząć?

Import z Chin dla każdego. Każdy przedsiębiorca chciałby zarabiać duże pieniądze przy malej inwestycji i w najprostszy możliwy sposób. To jest możliwe! Takie możliwości daje mianowicie import z Chin. W tym artykule przedstawimy Ci kilka możliwości jakie daje import z Chin oraz podpowiemy co zrobić, by bez zbędnego ryzyka sprowadzać towary z Państwa Środka do Polski. Dzięki temu wpisowi dowiesz się także gdzie i jak szukać sprawdzonych, rzetelnych dostawców i jakie pułapki czekają na importerów.

Jak znaleźć dostawcę towarów w Chinach?

Chiny to wielki rynek producencki. Wytwarza się tam wszystko, co tylko może Ci przyjść do głowy – począwszy od ściereczek, poprzez drewniane łyżki, meble z trawy morskiej i rattanu, kończąc na skomplikowanej elektronice i wyrobach metalurgicznych.

Aby zacząć import z Chin nie trzeba inwestować wiele pieniędzy, jednak  trzeba wiedzieć jak i gdzie nabywać towary, a właściwie, jak znaleźć godnego zaufania dostawcę.

Najprostszymi i najpewniejszymi źródłami informacji są bazy danych, ponieważ podmioty dające informacje o sobie do takich baz są członkami czegoś w rodzaju izby gospodarczej, zatem ryzyko, że zostaniesz oszukany jest znikome. Taką bazą jest między innymi made-in-china, w której znajduje się około 2 mln produktów. Znajdziesz tam również oferty współpracy na zasadzie przedstawicielstwa, a także mnóstwo linków do stron producentów rożnych towarów.

Jak nawiązać relację biznesową z dostawcą z Chin?

Bardzo istotne w przypadku nawiązywania relacji biznesowej jest pierwsze nawiązanie kontaktu, czyli złożenie zapytania. Należy pamiętać, że korespondencję z dostawcą z Chin prowadzi się tylko w języku angielskim, gdyż jest to międzynarodowy język biznesu. Trzeba również mieć na uwadze, że Chiny to diametralnie inna kultura, zatem dobrze jest znać choć podstawy etykiety handlowej obowiązującej w Państwie Środka.

Kontaktując się z chińskim dostawcą należy używać prostego języka i od razu wyjaśniać wszelkie nieporozumienia. Można okazać poczucie humoru, ale nie żartować – żarty i idiomatyczne wyrażenia często maja podłoże kulturowe i mogą być często źle zrozumiane przez przedstawicieli innych kultur, a nawet wprawić ich w zakłopotanie.

Chińczycy starają się nie używać nieprzyjemnych wyrażeń lub wypowiadać negatywne rzeczy w sposób „zawoalowany” . Niektóre wersje wyrażenia „nie” mogą wyglądać następująco: „zobaczę, co się da zrobić…”, „zrobię, co w mojej mocy…”, „musze to przemyśleć…”, „to może być trudne…”. Ten sposób wypowiadania się daje możliwość powrotu do tematu w późniejszym okresie. Jest bardzo istotne, aby cudzoziemcy również ćwiczyli niebezpośredni język i starali się wstrzymywać z wypowiadaniem słowa „nie”.

Nie można obawiać się przepraszania nawet za najmniejsze rzeczy. W Państwie Środka, przeprosiny nie są przyznaniem się do winy, ale w przeciwnie, uważane są za cnotę Przepraszanie uważa się za cel wygładzenia nieprzyjemnej sytuacji.

Trzeba być cierpliwym. W Chinach istnieje przekonanie, że cierpliwość jest wyrazem silnego charakteru i dlatego jest uznawana za wartość w negocjacjach biznesowych. Należy być stanowczym, jednak nie upartym i pretensjonalnym.

Jak sprawdzić dostawcę z Chin?

W celu sprawdzenia rzetelności firmy, od której chcesz zakupić towary, by importować je do Polski, musisz zweryfikować kilka podstawowych informacji na jej temat. Są to przede wszystkim:

  • dokumenty firmy w zakresie ich oryginalności i aktualności (by mieć absolutną pewność, że firma istnieje, należy sprawdzić to w stosownym chińskim urzędzie),
  • kapitał zakładowy,
  • licencja biznesowa,
  • kultura pracy,
  • organizacja produkcji,
  • działanie kontroli jakości,
  • możliwości technologiczne,
  • zapasy magazynowe,
  • historia audytów,
  • powiązania z innymi firmami.

Koszt takiego audytu u producenta to kilkaset euro, w zależności od firmy. Do tej ceny mogą być też doliczane koszty transportu i zakwaterowania, jeśli np. siedziba firmy audytującej znajduje się w Szanghaju, a potencjalnego dostawcę trzeba sprawdzać w zachodnich Chinach. Jeśli zamierzasz importować na większą skalę, wizyta w Chinach lub sprawdzenie fabryki za pośrednictwem specjalistycznej firmy, jest niezbędna.

Jeżeli chcesz, by Twój import z Chin przebiegał bez najmniejszych problemów, a dostawca, od którego chcesz zamówić towary był dokładnie zweryfikowany, zatrudnij firmę, która ma duże doświadczenie zarówno w przeprowadzaniu importu z Chin, jak i w przeprowadzaniu audytów w fabrykach. Takim przedsiębiorstwem jest IMCHEX, które nie tylko zatrudnia wykwalifikowanych prawników czuwających nad prawidłowo przeprowadzanym importem z Chin i weryfikacją producentów, ale też od wielu lat istnieje na rynku chińskim, dzięki czemu doskonale zna kulturę biznesową chińskich firm i jest w stanie znaleźć poszukiwany przez Ciebie produkt i wynegocjować najkorzystniejsze warunki współpracy.

Zobacz również:

Nach oben scrollen

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.