Ile wynosi cło z Chin? Obowiązujące stawki celne. Import towarów wiąże się z wieloma formalnościami i opłatami. Jedną z obowiązkowych opłat, jaką każdorazowo należy uiścić jest cło i każdy importer musi o tym wiedzieć. Warto przed rozpoczęciem importu posiąść elementarną wiedzę w zakresie obowiązujących stawek celnych i ograniczeń dotyczących przywozu towarów, warto także sprawdzić, czy wybranego asortymentu nie dotyczą cła antydumpingowe.
Obowiązujące procedury tylko początkowo wydają się skomplikowane i mogą w niektórych osobach – dotyczy to głównie początkujących importerów – wzbudzać strach i niepewność, tak naprawdę jednak wszystkie formalności są łatwe do pokonania, a poniesione w całym procesie importu koszty nie sprawiają, że przedsięwzięcie jest mało opłacalne.
Cło na produkty z Chin
Poruszane tematy
Cło jest opłatą obowiązkową, tak jak VAT. We wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej – również w Polsce – obowiązują jednakowe stawki na importowane towary. Opłata celna ma na celu chronić lokalnych producentów przed zagraniczną konkurencją, a jednocześnie zwiększa wpływy do budżetu państwa. Opłacenie cła przez przedsiębiorcę powoduje, że towar zostaje dopuszczony do obrotu na terenie naszego kraju.
Na obszarze Unii Europejskiej nie obowiązuje cło na towary przewożone między jej państwami członkowskimi np. z Polski do Francji, czy odwrotnie. W celu ułatwienia handlu pomiędzy państwami wspólnoty powstała Unia Celna, do niej należy regulacja przepisów celnych. Na rynku wewnętrznym unii nie obowiązują żadne taryfy, a dla towarów przywożonych spoza wspólnoty stawki są jednakowe dla wszystkich krajów.
Ile wynosi cło na towary z Chin? Jak je obliczyć?
Wysokość opłaty celnej na towary sprowadzone z Chin jest różna dla każdego asortymentu, nie ma jednej stałej ustalonej
i obowiązującej stawki. Cło może wynosić zarówno 0%, jak i 50% wartości towaru. Jednak cło za towary najczęściej sprowadzane do Polski przeważnie nie przekracza wysokości kilku procent.
Jak obliczyć wysokość cła za interesujący nas towar? Najprościej jest skorzystać z internetu, znajdziemy tam gotowe tabele opłat celnych za poszczególne produkty oraz specjalny kalkulator cła. Na czym to polega? Wystarczy, że wyszukamy w internecie tabele opłat celnych na dany rok z zaznaczeniem, że chodzi o import chińskich produktów lub skorzystamy ze specjalnych systemów stworzonych w tym celu. Warto zaznaczyć, że są one łatwo dostępne i proste w obsłudze.
Systemy do obliczania wysokości cła na chiński towar
ISZTAR
Obecnie ISZTAR 4. Jest to polski Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej, który znajduje się na rządowej stronie https://isztar.mf. gov.pl. dodatkowo zawiera informacje na temat wysokości podatku VAT i akcyzy.
TARIC
Zintegrowana Taryfa Wspólnot Europejskich, zawiera stawki obowiązujące na terenie Unii Europejskiej, dostępny w polskiej wersji językowej. Dostępny na tej stronie TARIC – PODATKI I UNIA CELNA
Portale obsługuje się intuicyjnie, są kompatybilne i na bieżąco aktualizowane. Dostarczają wielu cennych informacji – zamieszczane są w nich obowiązujące przepisy prawne z komentarzami oraz m.in. informacje o wszelkich ograniczeniach dotyczących importu i eksportu konkretnych towarów. Aby znaleźć stawkę cła na interesujący nas produkt należy wpisać jego kod w wyszukiwarkę nomenklatury i ewentualnie nazwę.
Każdy towar posiada swój indywidualny kod HS Harmonized System w międzynarodowej klasyfikacji towarów. Kodem tym należy się posługiwać na różnych etapach transakcji i dlatego trzeba znać kody towarów, które sprowadzamy. Kody celne to kolejny ważny temat, który dla importera nie może stanowić zagadki, zachęcamy więc do przeczytania naszego wcześniejszego wpisu, z którego można uzyskać więcej praktycznych informacji na temat stosowanych kodów celnych w handlu międzynarodowym.
Kod celny – co to jest i jak go ustalić
W jakiej walucie opłacane jest cło?
Cło zawsze płacimy w polskiej walucie, więc podczas odprawy celnej musi nastąpić przewalutowanie. Nie ma znaczenia, że wartość towaru podana jest w obcej walucie i zapłaciliśmy za niego np. w dolarach. Wartość należności zostanie przeliczona na złotówki wg średniego kursu obowiązującego danego dnia. Należy pamiętać o posiadaniu dokumentu potwierdzającego zakup, czyli fakturze od chińskiego kontrahenta.
Kiedy nie trzeba płacić cła?
Istnieje finansowa granica po przekroczeniu której opłacenie cła jest obowiązkowe. Zwolniony z opłat celnych jest zakup towaru za kwotę nie przekraczającą 150 euro.
Druga sytuacja, w której importer nie płaci cła dotyczy sprowadzenia próbek towarów, są one całkowicie zwolnione z opłaty celnej, ta ulga nie dotyczy jednak alkoholu, perfum i wyrobów tytoniowych.
Wiele towarów można sprowadzać bez cła np. lub z cłem 0% np. część elektroniki, wszystkie takie informacje zamieszczane są w kalkulatorze ISZTAR.
Przykładowe stawki celne wybranych produktów
- Zabawki : od 0% do 4,7%
- Ubrania : od 0% do 12%
- Zegarki: od 2,7% do 4,7%
- Telefony komórkowe 0%
- Męskie, bawełniane koszule 12%
- Okulary przeciwsłoneczne : 2,9%
- Tace, talerze, kubki, z bambusa lub papieru/tektury : 0%
- Rattanowe meble : 5,6%
- Sztuczne ognie : 6,5 %
- Buty snowboardowe : 17%.
Zapraszamy do współpracy
każdą osobę rozpoczynającą działalność w branży IMPORT Z CHIN, która niezbyt pewnie czuje się w gąszczu przepisów, formalności i niezbędnych procedur, a także osoby już doświadczone, ale pragnące scedować obsługę własnego przedsięwzięcia na profesjonalistów. Z pełnym zaangażowaniem, na bazie wiedzy i doświadczenia w branży zajmiemy się całą procedurą łącznie
z cleniem towaru. Z naszą pomocą cały proces przebiegnie sprawnie i bezproblemowo, a klient przekona się, że sprowadzanie towarów z Chin jest łatwe i przyjemne.
Zobacz również: