Czym jest i na czym polega ochrona marki w Chinach? Wielu polskich przedsiębiorców korzysta z importu towarów z Chin. Część z nich chce jednak pójść o krok dalej i rozważa rozpoczęcie produkcji własnych wyrobów w Państwie Środka. Jeśli i Ty do nich należysz i chciałbyś się dowiedzieć na czym dokładnie polega zlecenie produkcji własnego towaru lub naniesienie zmian na istniejący już produkt, to świetnie trafiłeś! Dzięki temu wpisowi dowiesz się także wszystkiego o ochronie marki i zarejestrowaniu znaku towarowego.
Czym jest ochrona marki i kogo dotyczy?
Ochrona marki dotyczy wszystkich przedsiębiorców, którzy produkują towary dla swojej marki z Chinach lub zlecają nadruk swojego logo na produktach, opakowaniach bądź innych materiałach. Każda firma narażona jest na kradzież własności intelektualnej poprzez wprowadzenie na rynek towarów podrobionych lub bezprawne kopiowanie nazwy, dlatego pierwszym krokiem do ochrony marki jest zarejestrowanie znaku towarowego.
Chińskie prawo stanowi, że rejestracji wszelkich dóbr niematerialnych, w tym logo i nazwy marki może dokonać praktycznie każdy – zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna lub inna organizacja zamierzająca nabyć wyłączne prawo do używania znaku towarowego na towary produkowane, wytwarzane, przetwarzane i wprowadzane przez nią do obrotu. Bardzo istotnym przepisem jest tzw. first to file („kto pierwszy, ten lepszy”), czyli pierwszeństwo zgłoszenia. Oznacza to, że ochronę nazwy marki, jak i innych zgłoszonych dóbr niematerialnych, otrzyma podmiot prawny, który jako pierwszy zawnioskuje o zarejestrowanie znaku towarowego.
Czym grozi niezarejestrowanie znaku towarowego?
Przede wszystkim, w świetle chińskiego prawa, póki nie zarejestrujesz nazwy marki lub logo, to nie posiadasz do nich żadnych praw. Nie pomoże Ci również tłumaczenie, że posługujesz się tym logo od wielu lat i posiadasz prawa do swojej marki na terenie Polski lub Unii Europejskiej. Podmiot, który zarejestruje Twój znak towarowy przed Tobą, może później zażądać, abyś go wykupił, zatem zostaniesz pozbawiony swojego znaku graficznego i nazwy marki, albo stracisz sporo pieniędzy, czasu i nerwów, by je odzyskać.
Od jakiegoś czasu słyszy się o procederze stosowanym w Chinach, który polega właśnie na rejestracji znaków towarowych firm, zanim zrobią to ich właściciele. W ten sposób osoby czy firmy zarabiają na chęci odzyskania dóbr niematerialnych przez faktycznego właściciela lub doprowadzają do zatrzymania w Chinach produktów z logo podmiotu, który zlecił ich produkcję, a który nie ma wedle chińskich przepisów do nich prawa, ponieważ nie złożył jako pierwszy wniosku o rejestrację znaku towarowego.
Nie mając zarejestrowanego znaku towarowego, możesz mieć problemy również ze zleceniem produkcji towarów ze swoim logo. Chińskie fabryki nie mogą produkować towarów na zlecenie kogoś, kto posługuje się nie swoją nazwą marki, zatem jeśli ktoś Cię ubiegł i zarejestrował Twoje logo jako swoje, nie będziesz miał prawa zlecić produkcji.
Jak ochronić swoją markę w Chinach?
Zanim rozpoczniesz zlecenie produkcji towarów ze swoim logo, a także zanim wprowadzisz swoje produkty na chiński rynek, powinieneś zarejestrować swój znak towarowy. Procedura ta może odbyć się online, jednak wymagane jest złożenie kilku dokumentów, określenie klasy znaku towarowego, utworzenie chińskiej wersji znaku towarowego oraz sprawdzenia, czy w ramach wybranej klasy nie został zarejestrowany taki sam lub podobny znak towarowy (zapisany pismem chińskim). Ochronę znaku towarowego otrzymuje się z momentem kliknięcia potwierdzenia złożenia wniosku do Chińskiego Urzędu Patentów i Znaków Towarowych (CTMO), jednak dopiero po około 8-12 miesiącach od daty złożenia wniosku zostaje wydany certyfikat urzędowy, który potwierdza prawa do znaku towarowego. Okres ważności zarejestrowanego znaku towarowego wynosi dziesięć lat, liczonych od dnia zatwierdzenia rejestracji.
Choć procedura rejestracji znaku towarowego wydaje się być długa, to warto pamiętać, że w razie próby posłużenia się Twoim logo lub nazwą marki przez inną osobę czy firmę, liczy się, która ze stron tej spornej kwestii jako pierwsza złożyła wniosek do CTMO.